Teatr

Teatr: Carmen 22 listopada 2015

Autor elmarek 16-06-2015 - 14:23 (3066)

Picture 0 for Carmen 22 listopada 2015
Zapraszamy na 22 listopada (niedziela) 2015 roku godz. 18:00 do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na“CARMEN” – Georges Bizeta. Premiera 25 września 2015 roku

Odjazd godz 15:00 z przystanku przy SOK

 

 

"Carmen" należy niewątpliwie do ścisłego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych. Niestety jej autor, Georges Bizet, nie doczekał sukcesu swojego największego dzieła, umierając niedługo po nieudanej premierze w 1875 roku. Jako opera komiczna, w której fragmenty śpiewane przeplatały się z mówionymi, zaprezentowana została nie na deskach Wielkiej Opery w Paryżu, lecz w Operze Komicznej, a publiczność ostatniej lubowała się w lekkich komedyjkach i tragiczne zakończenie "Carmen" było dla niej szokujące.

To, co zadecydowało o porażce premiery "Carmen", dziś jest źródłem jej niesłabnącej popularności. Autor zrezygnował z nierealności, fantastyczności i patosu, dążył do ukazania w operze prawdy życiowej i namiętności kierujących ludzkimi losami. Najważniejsze jednak są barwność i żywiołowy temperament muzyki, inspirowanej egzotyką Hiszpanii i pełną zarówno dosłownych cytatów z hiszpańskiej ludowości, jak i własnych skojarzeń Bizeta na temat Hiszpanii. Fascynacja folklorem zagrała najważniejszą rolę w dziele Bizeta, wpływając na melodykę, rytmikę i instrumentalizację.