Aktualności: Gruzja, informacje praktyczne

Contributed przez elmarek w 27-04-2018 - 13:49

Picture 0 for Gruzja, informacje praktyczne
GRUZJA STOLICA
Tbilisi – Stolica i największe miasto Gruzji (1,5 mln mieszkańców).
JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński. Istnieją również dialekty regionalne. Rosyjski i angielski to główne języki używane przez cudzoziemców.
WALUTA
Walutą Gruzji jest  Lari (GEL)
Nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari, w kantorach najczęściej wymieniane waluty to EURO i DOLAR.
Istnieje możliwość korzystania z kart płatniczych / kredytowych, jednak w słabiej zagospodarowanych rejonach trzeba posługiwać się gotówką.
RELIGIA
Ponad 80% mieszkańców Gruzji deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, około 9% obywateli to muzułmanie (Gruzini w Adżarii i Azerowie w Kwemo Kartlii), 4% należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Katolicy stanowią w Gruzji tylko 1%. Możliwy jest udział w niedzielę w katolickich mszach świętych w całej Gruzji. W stolicy Tbilisi w kościele Piotra i Pawła, ul. Iv. Javakhishvili 55 (msze św. niedzielne o godz. 10.00 – po angielsku, 11.30 – po gruzińsku, 14.00 – po ormiańsku, 17.00 – po łacinie i w jęz. rosyjskim).
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez 90 dni w okresie 180 dni. Dokumentami uprawniającymi do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport lub dowód osobisty ważne przez co najmniej sześć mesięcy od daty wjazdu na terenie Gruzji.
Należy pamiętać, że biuro nie ponosi odpowiedzialności za niezdolność do opuszczenia lub wejścia do kraju.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane szczepienia. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, gruźlicą, żółtaczką zakaźną oraz wścieklizną. W wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, obowiązuje zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich zarazków cholery. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie i szpitale.
Ze względu na zmianę flory bakteryjnej, zalecamy zabranie leków przeciwbiegunkowych.

POMOC W NAGŁYCH PRZYPADKACH
W Gruzji działa numer alarmowy 112, dzwoniąc na niego istnieje możliwość wezwania karetki pogotowia, policji lub straży pożarnej.
PRZEPISY CELNE
Do Gruzji można wwieźć 4 litry alkoholu. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej na obszar celny UE można wwieźć do kraju 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.
Do Gruzji można wwieżć do 10 opakowań lekków (zapakowanych fabrycznie).

Klimat w Gruzji jest bardzo zróżnicowany i pogoda w górach może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Oraz okulary przeciwsłoneczny.
:
UBRANIE
W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, nakrycia głowy u kobiet (chusta).
Wygodne buty i płaszcz przeciwdeszczowy - wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę.
Klimat w Gruzji jest bardzo zróżnicowany i pogoda w górach może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Oraz okulary przeciwsłoneczny.

KUCHNIA
Kuchnia zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat zapewnia obfitość i różnorodność płodów rolnych, w tym wielu aromatycznych przypraw. W ciepłym słońcu dojrzewają soczyste pomidory, arbuzy, melony, winogrona a także karalioki (szaron) i dorodne bakłażany. Z kolei górskie hale dostarczają baraniny oraz setek gatunków sera. Dzięki temu narodowa kuchnia szczyci się bogactwem potraw i orgią smaków. Wśród rozmaitych dań znajdzie się też wiele ciekawych pozycji dla wegetarianów.
PRZEKĄSKI
Na gruzińskim stole rzadko goszczą zupy, ale za to podaje się mnóstwo przekąsek. W lecie podstawą jest sałatka z pomidorów i świeżej bazylii a we wrześniu z dodatkiem wyciskanego na miejscu oleju ze słoneczników. Przed głównym daniem pojawiają się pyszne sery, np. delikatny. Przyprawy takie jak kolendra, natka pietruszki czy koper podaje się bez uprzedniego siekania. Wiele potraw przyrządza się na bazie bakłażanów – „Badridżani”. Są to zarówno nadziewane bakłażany, jak i duszone z warzywami (Adżapsandali). Przekąską może też być kurczak na zimno w sosie orzechowym, czyli saciwi. W tej części ucztowania gospodynie podają również Lobio (przetarta fasola) i najczęściej kojarzony z Gruzją placek serowy – Chaczapuri („chaczo” – twaróg, „puri” - chleb).
DANIA GŁÓWNE
Głównym daniem bywa często Chinkali. Jest to rodzaj pieroga, który faszeruje się mięsem. Chinkali posiadają swój oryginalny kształt a podawane na gorąco zawierają wewnątrz aromatyczny rosół. Chinkali często są zamawiane w restauracjach podczas spotkań w gronie przyjaciół. Mcwadi, czyli szaszłyki posypane przyprawami są często zamawiane w restauracjach oraz przyrządzane podczas wypadów na pikniki za miastem. Na jesieni przyprawia się je ziarenkami granatów.
DESER
Gdy uczta zmierza ku końcowi na stole pojawiają się słodkie konfitury, suszone i świeże owoce, np. figi, karalioki, arbuzy, melony, mandarynki, winogrona, jabłka, pomarańcze. Nie brakuje też słodyczy. Jedną z bardziej oryginalnych słodkości jest czurczchela - są to nawleczone na nitkę orzechy laskowe lub orzechy włóskie zatopione w cieście, które powstaje z gęstego soku winogron.
WINO
Wino na gruzińskim stole i toasty na bankiecie to rytuał z własnymi zasadami zakorzenionymi w tradycji i kulturze Gruzji. Najbardziej znane białe wina w Gruzji to: Cinandali, Rkaciteli, Twishi. Czerwone: Saperawi, Kindzmarauli, Mukuzani, Chwanczkara. Podczas wizyty w Gruzji warto również spróbować  sławną wódkę gruzińską - „Czacza”.
WODA
Woda mineralna jest preferowany przez Gruzinów - "Borjomi",  oraz „Nabeglawi”. Smak nie co "słony” – w Bordżomi – wychodzi z ziemi naturalnie gazowana woda - Przez to istnieje brend „Bordzomi”  jako woda lecznica.
GODZINY OTWARCIA:
Banki i urzędy: 10.00 do 18.00 (w soboty od 10.00 do 14.00, w niedziele nieczynne).
Sklepy: czynne codziennie od 10.00 do 19.00 (niektóre do 23:00) oraz 24/24.
HOTEL:
Standardowo: zakwaterowanie od 14:00; a Wykwaterowanie o 12:00; 
Linki