Wycieczki

Wycieczki: 10-12.08.2010 Wieliczka - Kraków - Ojcowski Park Narodowy

Autor admin 04-10-2011 - 11:56 (2256)

Picture 0 for 10-12.08.2010 Wieliczka - Kraków - Ojcowski Park Narodowy
Nasza wycieczka do Wieliczki, Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Taki szkolny program a ile wrażeń i nieco inne spojrzenie.
Kazimierz dawniej był samodzielnym miastem gdzie mieszkali chrześcijanie i ludność pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj jest to dzielnica Krakowa z najcenniejszymi zabytkami kultury żydowskiej. Historię widać tam w kamienicach, synagogach, cmentarzach, na ulicach. Chociażby ulica Szeroka. 4 synagogi m. in. Stara (najstarsza synagoga) i Nowa (Remu). Początki Starej synagogi sięgają 600 lat wstecz. Była wielokrotnie niszczona i przebudowywana, dzisiaj mieści się tam Muzeum Historyczne miasta Krakowa. Synagoga Remu jest czynną modlitewnią krakowskich Żydów. Panuje tam szczególna atmosfera. Wchodząc panie musiały przykryć ramiona a panowie założyć tradycyjne nakrycie głowy-jarmułkę. W środku pełne wyposażenie i charakterystyczna organizacja: prostokątna bima z pulpitem na Torę, arka z wnęką na zwoje Tory, pulpit kantora, wydzielone miejsce modlitwy dla kobiet. Za synagogą cmentarz, nagrobki i Ściana Płaczu. Obecnie ulica Szeroka to nie tylko zabytki. Jest tu sporo różnych knajpek, kafejek. Tu w czerwcu odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, fragmenty tej imprezy możemy czasem oglądać w telewizji pod tytułem Szalom na Szerokiej. W Kazimierzu kręcił fragmenty znanego filmu Lista Schindlera reżyser Steven Spielberg. Z ulicy Szerokiej pochodzi Helena Rubinstein producentka znanych kosmetyków.

Byliśmy w kościele na Skałce. Skałka to wzgórze gdzie niemal 1000 lat temu wybudowano świątynię, gdzie miał miejsce jeden z najbardziej zagadkowych mordów w historii polski. Z rąk Bolesław Śmiałego zginął biskup krakowski Stanisława ze Szczepanowa. W kryptach tego kościoła pochowani są: Jan Długosz, Ludwik Solski, Adam Asnyk, Czesław Miłosz.
Naturalnie byliśmy też na Wawelu, w katedrze, w wieży zygmuntowskiej, w reprezentacyjnych komnatach, na Rynku Głównym, w kościele Mariackim, pod Barbakanem i Bramą Floriańską, na ulicy Kanonicznej i pod Oknem Papieskim. Byliśmy w kryptach przy grobowcach Wielkich Polaków pochowanych na Wawelu, krypcie wieszczów narodowych (Adama Mickiewicz i Juliusza Słowackiego) królów i bohaterów narodowych (Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki). Byliśmy przy grobowcu Pary Prezydenckiej.

Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego w 1978 rok Pod ziemią na różnej głębokości znajduje 3 tysiące komór i 300 km chodników. Trasa turystyczna którą przeszliśmy to 3-kilometrowy odcinek z komorami, kaplicami, jeziorami. W trakcie przejścia słuchaliśmy muzyki, legend, opowieści. Kaplica św. Kingi to arcydzieło wyrzeźbione w soli.Kopalnia jest teraz ciekawym obiektem turystycznym, specyficznym muzeum i ze względu na mikroklimat, znanym ośrodkiem rehabilitacyjno-leczniczym.

Ojcowski Park Narodowy był naszym ostatnim ważnym punktem. Wędrowaliśmy po parku kilka godzin, po to żeby zobaczyć zamek w Pieskowej Skale, maczugę Herkulesa, Grotę Łokietka, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską, Źródło Miłości, zamek w Ojcowie.

Ojcowski Park chroni piękny krasowy krajobraz: wapienne skały, wąwozy, groty, jaskinie. Jaskinia Łokietka to podobno miejsce gdzie król ukrywał się w trudnym okresie swojego panowania. W jaskini wyodrębniono Salę Rycerską, Kuchnie, Sypialnię a w niej miejsce, półkę gdzie podobno sypiał. Z miejscami w Parku związanych jest wiele opowieści, legend związanych z niezwykłymi kształtami i nazwami skał położonych w dolinie Prądnika. Wspomniana Igła Deotymy, to samotna skałka której nadano nazwę na cześć pisarki Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy) autorki znanej powieści "Panienka z okienka".

W obrębie Parku znajdują się też dwa obiekty Szlaku Orlich Gniazd i są to ruiny zamku w Ojcowie i zamek w Pieskowej Skale. Zamek ten stoi na cyplu skały na wysokości 380 metrów. Jest jednym z cenniejszych zabytków renesansowych w Polsce. Ma wspaniały dziedziniec wewnętrzny, geometryczne ogrody, dobrze zachowaną średniowieczną basztę. Na terenie zamku i okolic kręcone były sceny do filmu Janosik także Ogniem i mieczem. Z rodu Szafrańców, właścicieli zamku, pochodzi Zofia Oleśnicka, intelektualistka, poetka okresu renesansu.

O pobycie w Krakowie czy Ojcowskim Parku można jeszcze wiele opowiadać, podobnie o samej wycieczce. Przewodnicy opowiadali dużo i ciekawie. Wszystkie odwiedzone przez nas miejsca to historia, legendy i przyroda inna od tej z którą obcujemy na co dzień, miejsca warte poznania i powracania.

Elżbieta Wojciechowska-Pasek